Charakter šarpeje

Šarpej je aktivní a čilé plemeno.  Je velmi chytrý, vynalézavý, zároveň klidný, hrdý a nezávislý. K majiteli je milý a přítulný, rád se podílí na běžném životě své smečky, ale často si zachovává odstup. K cizím lidem bývá přezíravý, někdy i bojovný a útočný.

Šarpej je velmi dobrý hlídač-vždy připravený chránit dům a svou rodinu. Ovšem v mnoha případech protivníka odradí rázným odstrčením aniž by jej pokousal.

Přestože doslovný překlad z angličtiny je "čínský bojový pes", šarpej není agresivní. Pokud se agresivita u některých jedinců projevuje, je to nepřijatelné chování (zároveň v rozporu se standardem FCI)

Dalším charakteristickým rysem šarpejí povahy je lovecký instinkt - velmi dlouho a trpělivě dokáže číhat na svou kořist, má výborný zrak.

Zdroj: Cunliffeová J., Šarpej, Fortuna Print, Praha, 2001

         https://www.pejskar.cz/sarpej-shar-pei-210/

 

Podle vlastní zkušenosti mohu říct, že pokud si se svým šarpejem dokážete navzájem projevit důvěru, vše funguje jak na drátcích, Šarpej není úskočný a nebude na Vás šít žádné finty (běžné psí lumpárničky se nepočítají :-) ), ale totéž očekává od Vás. V šarpejovi najdete spíše parťáka a navážete vztah kamarádský, než vztah nadřízený pán - podřízený pes. Zároveň si ale nesmíte nechat malé pomuchlané štěňátko přerůst přes hlavu, díky své hrdé a nezávislé povaze by se to mohlo stát velmi snadno - je dobré si vysvětlit kde je čí místo a klidně, trpělivě a důsledně na něm trvat. Šarpej je opravdu moc chytrý pejsek, pochopí, ale bude občas zkoušet, kam až sahají nepřekročitelné hranice, tedy alespoň u nás to takhle funguje  :-).

Kontakt

Jana Váchová

cedrikzbuhdalu@seznam.cz

Dačice

Vyhledávání

 Slyším psí pláč ze Slovenska

Středisko pro výcvik vodících psů

09.10.2009 13:40

1 tričko = 1 týden výchovy štěněte

https://www.vodicipsi.cz/eshop/  

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode